14 beğenilme 0 beğenilmeme
DÜNYA & UZAY kategorisinde (20.2k puan) tarafından 
Son bir kaç yıldır Mars yüzeyinde araştırmalar yapan bilim insanları çok önemli iki bulguya ulaştı. Birincisi 3.5 milyar yıllık bir kaya içinde mikro organizma kalıntılarına rastlanılması, ikincisi ise mars yüzeyinde bir zamanlar suyun varlığına işaret olan ırmak yataklarına, hatta göl ve geniş okyanus yataklarına rastlanılması. Ek olarak Marsta suyun buz halinde hali hazırda var olduğunu kanıtlayan bir çok kanıta ulaşıldı. Yani yolculuğuna dünya ile birlikte başlayan ve güneşe olan mesafesi yasama elverişli olan Marsta bir kaç milyar yıl önce kuvvetle muhtemel mikro düzeyde yaşam vardı. Peki herşey iyi gidiyorken kızıl komşumuzun başarısız olduğu nokta neydi ? Onu yaşama elverişli bir gezegen olmaktan çıkarıp devasa kızıl çöllerle kaplı bir gezegen haline getiren etken neydi ?

2 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
(16.2k puan) tarafından 
insan nereye giderse oraya zarar veriyor, marsın sonunu getirdik, dünya hala direniyor
3 beğenilme 0 beğenilmeme
(-680 puan) tarafından 
Marsin manyotosveri erken zamanda yok oldu. Bilindiği üzere dünyamızın içerisinde magma var ve magma denen şey aslında büyük bir laf sıvısı tabakasından oluşmaktadır ve bu tabaka bildiğiniz üzere dünyamızda manyetik bir alan oluşturmaktadır Bunun iki tane etkisi vardır Birincisi hepinizin de bildiği üzere pusulaların sürekli olarak kuzeyi göstermesidir. İkincisi de güneşten ve uzaydan gelen ölümcül kozmik radyasyonu engelleyip dünyamızı koruyor. İşte bilinmeyen nedenlerden dolayı Mars'ta sürekli olarak dur soğuma gerçekleşti ve Magma içerisinde bulunan erimiş metal ve magma sürekli olarak soğudu Bu nedenle çekirdek küçüldükçe küçüldüm bunun yanısıra dış kabuk sürekli olarak kalınlaştı ve Güneşten gelen kozmik radyasyon var var olan sıvıyı buharlaştırdi güneş görmeyen kısımlarda donmuş sıvılar kaldı oluşmuş mikroskobik canlılar kozmik radyasyon nedeniyle hayatta kalamadı şeklinde bir açıklama yapılabilir şu an bilim dünyasının üzerinde en çok hemfikir olduğu Açıklama bu yöndedir Ayrıca devasa bir Astroidin Mars'a çarpıp yerkabuğunu çatlatarak tüm magmanın dışarı yayılmasını ve hızlı soğumasını Böylece de yer kabuğunun kalınlaşıp çekirdeğin solması ile birlikte Mars'ın öldü fikride savunulmaktadır. Son teori ise 22,5 kilometrelik devasa Olimpos dağının faaliyete geçip devasa bir yanardağ patlaması ile gezegeni soğuttu da ihtimaller arasındadır bu 3'teoriden birisi Mars'ın bugünkü hale gelmesine neden olmuştur:))

Benzer sorular

13 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
10 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap
10 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap
14 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
25 Ekim 2019 GENEL kategorisinde Neco (334 puan) tarafından soruldu
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

8.8k soru

43k cevap

25.3k yorum

719 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Umutem
  24 puan
 2. Kumsaltskn
  24 puan
 3. u_mutlu22
  18 puan
 4. Cansu ♋
  16 puan
 5. Zayec
  12 puan
...