10 beğenilme 0 beğenilmeme
PSiKOLOJi kategorisinde (7.3k puan) tarafından  soruldu

Gaslighting aslında gündelik hayatımızda çok sık karşılaştığımız bir istismar yönetimidir. Bu yöntemde mağdurun özgüven ve özsaygısı hedef alınır. Etki ismini aynı isimli tiyatro ve filmden alır. Bu filmde karakterler Jack ve Bella bir baraka gibi bir yerde yaşarlar ve odayı aydınlatan tek şey bir gaz lambasıdır. Jack her gün gaz lambasının aydınlatma derecesini yavaş yavaş azaltır, Bella ışığın azaldığını anladığında bunu Jack'e söyler. Jack ise böyle bir durum olmadığını, ona öyle geldiğini kendisine güvenmesini söyler. Jack'in manipülasyonuna maruz kalan Bella, bu etki altındayken Jack'e inanmak zorunda hisseder ve yavaş yavaş tüm özsaygı ve güvenini kaybeder, oda karanlıklaşmasına rağmen bunu kabul edemez, kendisinin hatalı olduğunu Jack'e inanması gerektiğini düşünür. Bu manipülasyona gaslighting etkisi diyoruz.

Hangi şekillerde ortaya çıkar?

Birçok karşılaşılan şekli olsa da en çok karşılaşılan 3 şekli vardır.Bunlardan birincisi, sözlü şekilde bir şeyleri ifade edip ettiğin bilgileri birçok kez anlatmatılması. Lakin bu anlatılış şekilleri her zaman farklı şekilde yapılır ve kurbanın kafasının karışması sağlanır. Algıları karışan kurbanın aslında sürekli duyduğu şeyi telkinlerle ilk kez duymuş gibi hissetmesi ve zihnine olan inancını kaybetmesi amaçlanır. İkinci yöntem ise fiziksel; sürekli evde ya mekandabulunan şeylerin yerlerini değiştirmek ve bir süre sonra olması gereken yerlerine tekrar koymak. Böylece eşyayı ilk başta ait olduğu yerde göremeyen ama bir süre sonra tam orada bulan kurban, bu durumdan bahsettiğinde yok öyle bir şey hep ordaydı denilerek kurbanın kendisine olan güveni hedef alınır. Bu durum zamanla yine kendisinden şüphe etmesine yol açıyor. Üçüncü yöntem ise bir olayın detaylarından bilinçli olarak bahsetmemek, daha sonrasındaysa önceden bahsetmiş gibi konuşmak ve karşıdaki insana hafıza kayıpları yaşadığı vurgusunu yaparak aklını bulandırmak üzerinedir. Bu yöntemler dışında sık rastlanan Diğer yöntemlere bir örnek vermek gerekirse; karşıdaki kişiyle önce sert bir ses tonuyla konuşup daha sonrasında bunu inkar etmek ve oldukça yumuşak bir ses tonuyla konuştuğunu, onun yanlış anladığını söylemek. Bu durumun devamında kurban her şeyi olumsuz anlamasıyla suçlanıyor ve zamanla karşıdaki sert konuştuğunda bile kendi kendine sadece yanlış anladığını, son derece normal bir konuşma yaşadığını söylemeye başlıyor.(Kısmen alıntıdır: Kaynakça : https://onedio.com/haber/en-karanlik-zihinlerin-bile-rahatsiz-edici-bulacagi-psikolojik-iskence-yontemi-gaslighting-697866)

Farkedilmesi oldukça zor olan bu manipülasyona sizler de maruz kaldınız mı?

 

3 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
(-3,117 puan) tarafından  cevaplandı
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Kimse özgüvenimi sarsamaz karşıdaki küçük dağları ben yarattım kafasına sahibim azcık :)))
(7.3k puan) tarafından  yorumlandı
2 0
zaten mağdurun farketmesi imkansız gibi ondandır :D
4 beğenilme 0 beğenilmeme
(17k puan) tarafından  cevaplandı
Bunun cevabını vermiştim zaten :D
4 beğenilme 0 beğenilmeme
(-1,276 puan) tarafından  cevaplandı
buna cvp bulamadım selinim le aynı cvp olsun :D

Benzer sorular

6 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
30 Eylül PSiKOLOJi kategorisinde İpek (151 puan) tarafından soruldu
19 beğenilme 0 beğenilmeme
8 cevap
27 Haziran 2018 PSiKOLOJi kategorisinde selinn (17k puan) tarafından soruldu
15 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap
25 Haziran 2018 PSiKOLOJi kategorisinde selinn (17k puan) tarafından soruldu
16 beğenilme 0 beğenilmeme
8 cevap
9 Mayıs 2018 PSiKOLOJi kategorisinde selinn (17k puan) tarafından soruldu
9 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap
20 Haziran 2018 PSiKOLOJi kategorisinde bloodangel (5.2k puan) tarafından soruldu
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

7.9k soru

36.5k cevap

21.3k yorum

505 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Pervizz
  40 puan
 2. Zeyno
  38 puan
 3. Mahmut
  29 puan
 4. King_34
  20 puan
 5. ~SEMA18~
  13 puan
...