0 beğenilme 0 beğenilmeme
GENEL kategorisinde (50.2k puan) tarafından 
tarafından düzenlendi
Yaşamınız boyunca; duyduğunuzda sizi büyüleyen ya da hayrete düşüren, hayranlıkla dinlediğiniz ya da okuduğunuz hikaye veya bilgiler var mı? Merak ettim.

Ben doğruluğundan emin olmaksızın bir kartalın yeniden doğuş hikayesini duymuştum. Şöyle anlatayım;

Bir kartal 70 yıla kadar yaşayabilirmiş ama bu kadar yaşayabilmek için yaşamının kırkıncı yılında çok ciddi bir yol ayrımına gelirlermiş. Tam bu noktada, 2 seçenek arasından biriyle yolunu çizmesi gerekirmiş. Kartalın yaşı 40’a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelirmiş. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılırmış. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır, tüyleri de kartlaşır ve kalınlaşırmış. Yani hem uçamaz hem de avlanamazlarmış. Bu yüzden önlerinde ölmek ve yeniden doğmak olmak üzere iki seçenek olurmuş.

Yenilenmeye karar verirse, bir daha uçmasına gerek kalmayacağı bir dağın tepesine yerleşir ve orada yaklaşık 5 aylık bir yeniden doğuş sürecine girermiş. Bu süreçte kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar, en sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşermiş. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını beklermiş. Gagası çıktıktan sonra; bu yeni gaga ile de pençelerini yerinden söker, çıkarırmış. Yeni pençeleri çıkınca da, eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlarmış. 5 ay sonra ise yaşamına yeniden doğmuş gibi devam etmeye hazır duruma gelirmiş.

Okuduğum bir yazıda şu cümlelerle hikaye bağdaştırılmıştı;

"Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız.
Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız.
Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlardan tam olarak yararlanabiliriz"

Hikaye doğru mudur değil midir bilemem ama bunu duyduğumda gerçekten çok etkilenmiştim. Çünkü gerçekten güç isteyen bir süreç ama sonrası çok güzel bir sonuç.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(1.2k puan) tarafından 
Bunu bende daha önce okumuştum gerçekten de etkileyci bi durum

Benzer sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
29 Aralık 2020 GENEL kategorisinde namık (104 puan) tarafından soruldu
21 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap
21 Aralık 2018 EĞiTiM kategorisinde Gamzelim01 (19.1k puan) tarafından soruldu
4 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap
28 Eylül 2021 GENEL kategorisinde Ysmbrc (785 puan) tarafından soruldu
12 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
15 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
25 Ekim 2018 GEYiK MUHABBETi kategorisinde Asmin (228 puan) tarafından soruldu
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

9.5k soru

45.6k cevap

27.7k yorum

1.1k kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
    ...