22 beğenilme 0 beğenilmeme
PSiKOLOJi kategorisinde (18.7k puan) tarafından 
tarafından yeniden etiketlendirildi.
Neden sürekli aynı şeyleri yapıyor aynı şeyleri söylüyoruz? Bu sürü psikolojisi sizin de canınızı sıkmıyor mu? Onlarca farklı fikir geçerken zihnimizden biz niye kendimizi herkes gibi düşünmeye zorluyoruz? Ben farklıyım demeden önce kendimize dürüst olalım. Dışlanıp yalnız kalmaktan nı korkuyoruz, artık sevilmemekten mi yoksa bir daha pohpohlanamamaktan mı? Bir topluluğa karşü fikir ayrılığına düştüğümde aptal olduğumu düşünür ya da yanlış düşündüğümü düşünürdüm ama bu kendimi diğerleri gibi düşünmeye zorlamakmış. Aslında mesele dışardan göründüğü kadar basit değil. Sütün siyah olduğunu savunan milyonlara sütün beyaz olduğunu söyleyemezsiniz çünkü sütün rengi o dakikadan itibaren siyahtır. "Herkesin yanlış yaptığı şeyi sen doğru yaparsan; herkesin yaptığı doğru, senin yaptığın yanlış olur." (DOSTOYEVSKİ)

7 Cevaplar

4 beğenilme 0 beğenilmeme
(-694 puan) tarafından 
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Bi kitap vardı Alper Canıgüz'ün Oğullar ve Rencide Ruhlar diye. Bu kitap baş karakterimiz Alper Kamu'nun(Albert Camus'un romana tezahürü Freudyen düşünce vurgusu)  bir sözüyle başlardı kitap : 

-5 yaş insanın en olgun çağıdır sonra çürüme başlar.

Doğru duydunuz 5 tir olgunluk çağı beşten sonra kendiniz olmaktan hatta insan olmaktan çıkar "Normal" olmaya "İyi vatandaş" olmaya başlarsınız. Aynı üniformalar içersinde aynı saatlerde okula gider, aynı sıralarda, aynı anda dinleyerek, aynı anda yemek yiyerek "Aynı" olmayı öğreniriz.Hatta o kadar aynılaşırız ki güzellik algımız dahi aynı olmak zorundadır, toplumun güzel bulduğunu güzel bulmadığımızı dahi söyleyemeyiz. Kısaca aynılaşrak çürürüz. 

Lafı çok uzatmadan birbirinden farklı olmayan koyun sürüsündeki kara koyuna selam olsun diyerek sözlerimi bitireyim. Ssygılarımla K.B

(18.7k puan) tarafından 
3 0
İşte beklediğim yorum! Harikasın kaptan
(-694 puan) tarafından 
2 0
Teşekkür ediyorum efendim. Güzel sorunuza elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım beğenmeize sevindim
4 beğenilme 0 beğenilmeme
(1.2k puan) tarafından 
Her zaman düşüncelerim farklıdır kimse herkese de anlatmam herkesin bilmesini istemem
3 beğenilme 0 beğenilmeme
(29.7k puan) tarafından 
Sırf farklı görünmek için bir düşüncenin pesine takılmam bununla birlikte doğru olduğunu düşündüğüm bütün fikirleri savunurum aksine bir kanıt yoksa insanların düşüncelerimden ötürü bana nasıl yaklaşacağını umursamam yeterki vericek mantıklı cevaplarim olsun
4 beğenilme 0 beğenilmeme
(17.3k puan) tarafından 
Dogru bildiyim neyse onu soylerim birisi bunu diyo diye demem asla
4 beğenilme 0 beğenilmeme
(318 puan) tarafından 
doğrularım doğrultusunda konuşurum ve kimsenin doğru veya yanlışlarıyla hareket etmem doğru bildiğim neyse onu uygularim
4 beğenilme 0 beğenilmeme
(20.3k puan) tarafından 

İnkar ettiğimiz ama insan ırkında da var oldugu su götürmez bir gerçek ->> " Sürü psikolojisi ".

Hem yazında bahsettigin dışlanma korkusu hemde bir lider arayışı buna neden oluyor. 200.000 yıllık evrimimizin bize en kötü miraslarından biridir bu. Hayatta kalma savaşımızda doğa bedenimizi ve işlevlerimizi sartlara uygun hale getirirken zihinlerimizi ve düşünce yapımızıda şekillendirmeyi ihmal etmedi. Bir kac bin yıl öncesine kadar sürü psikolojisi bizim için hayat kurtarıcıydı. Ama hayatımızı tehtid eden unsurlar azaldıkça ve pozitif bilimleri - eleştirel düşünebilmeyi hayatımıza dahil ettikçe sürü psikolojisi bize zarar vermeye başladı. Az evvel bahsettiğim son bir kaç bin yıl zihnimizi bundan temizleyebilmek için yeterli bir süre değil malesef. Ki sizinde bildiğiniz gibi etkilerini hala yaşıyoruz. insanlık olarak bu konuda tembeliz. Beyinlerimizi bu kadar etkili kullanabiliyorken çocuklarımızı bunun farkında olarak eğitmemiz gerekiyor. Eğitmeliyizki herkesten farklı bir birey olduğunun farkına varabilsin.

(18.7k puan) tarafından 
1 0
Güzel yorum
4 beğenilme 0 beğenilmeme
(-661 puan) tarafından 
Herkes aynı düşüncede olsa Dünya çok korkunç bir yer olurdu ve kimsenin değeri kalmazdı o yüzden farklı düşünmek bizi biz yapan bir değerdir :)

Benzer sorular

12 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
12 Haziran 2018 GENEL kategorisinde Emine (46.9k puan) tarafından soruldu
14 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap
11 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap
3 Aralık 2019 GENEL kategorisinde Heqiss (-1,884 puan) tarafından soruldu
15 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap
18 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

8.9k soru

43.5k cevap

25.9k yorum

776 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Cansu ♋
  66 puan
 2. MrWhite
  42 puan
 3. u_mutlu22
  32 puan
 4. Leatus
  30 puan
 5. melekd1
  30 puan
...