23 beğenilme 0 beğenilmeme
BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde (318 puan) tarafından 

6 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
(205 puan) tarafından 
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Beyin uyku sırasında gün içinde aldığımız bilgileri işliyor ve uyandığımızda göstereceğimiz davranış kalıplarına hazırlık yapıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, uyku sırasında çalışmaya devam eden bilinçaltı, 'karar alma' mekanizmamızı hızlandırıyor.
5 beğenilme 0 beğenilmeme
(29.7k puan) tarafından 
hayatımız boyunca aldığımız kararların %80 nini bilinç altı belirler yani uyku durumdada bu olabilir sadece farkında olmayız ama uygularız
6 beğenilme 0 beğenilmeme
(-661 puan) tarafından 
Beynimiz uyku anında karar alabilir çünkü beyin tamamen kendini kapatmaz ve bilinçaltı uyku anında devrededir bu nedenle belli kararlar farkında olmadan bile alınabilir.
6 beğenilme 0 beğenilmeme
(17.3k puan) tarafından 
Uyku anında, beynimizin dikkat ve talimatları uygulamak için gerekli olan beyin bölgeleri pasif hale gelir, bu da uyku anında bir görevi yerine getirebilmeyi imkansız kılar.
3 beğenilme 0 beğenilmeme
(20.3k puan) tarafından 
Evet verebilir. İnsan beyni yüzbinlerce yıldır tehlikeler ile mücadele ediyor. Fakat teknolojinin gelişmesi ve bizi tehtit eden unsurların azalması nedeniyle bu gün bunun farkına varamıyoruz. İnsanlar mağaralarda yaşarken uyuyor olmasına rağmen daima tetikteydi. Misal odanızda ani bir çıtırtı duyduğunuzda uyanmanız bu yüzdendir. Beyin orda olmaması gereken bir ses kaynağı tespit ediyor ve olası tehlikeye karşı alarma geçiyor. Bedeni uyandırıyor ve " hey! Ters giden birşeyler var ve etrafına bir baksan iyi olur " diyor :)
3 beğenilme 0 beğenilmeme
(10.2k puan) tarafından 
Bilinçaltı kararlara katılıyorum, alarmın çalmasıyla uyanmamız güzel bi örnek olmuş, bunun yanında yatağın kenarına geldiğimizde vücudu durdurma kararı alan yine beyindir, kaslar değil :)

Benzer sorular

13 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
22 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap
6 Mayıs 2018 GENEL kategorisinde sema (318 puan) tarafından soruldu
8 beğenilme 0 beğenilmeme
8 cevap
29 Haziran GEYiK MUHABBETi kategorisinde Cansu ♋ (35.1k puan) tarafından soruldu
14 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap
29 Eylül 2019 GENEL kategorisinde ruzgar05 (8.6k puan) tarafından soruldu
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

8.9k soru

43.5k cevap

25.9k yorum

782 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Frtn3850
  38 puan
 2. Alliswell
  12 puan
 3. melekd1
  8 puan
 4. Pervizz
  4 puan
 5. Zayec
  4 puan
...