16 beğenilme 0 beğenilmeme
SAĞLIK kategorisinde (20.2k puan) tarafından 
tarafından düzenlendi
Bazi bilim insanları korktuğumuz bakterilerin sandığımız kadar zararlı olmadıklarını keşfettiler, mesela bazı bakteriler kendi hücreleriniz tarafından üretiliyor ve cildimizin dışarı attığı istenmeyen atıklarla besleniyor. Buda ciltte nemli bir tabaka oluşmasını sağlayıp zararlı mikroorganizmaları uzak tutuyor. Peki bakterilerin önemli bir kısmı sağlığımız için zararsız ise temizliği ve hijyen koşularını abartmış olmuyormuyuz? Bi nebzede olsa kirlenmenin zararlı olduğundan çok yararlı olduğu kesin. Bu işi abartmamak özellikle çocukların erken yaşlarda mikroplarla tanışmasını sağlıyor ve yetişkinlik evresine çok daha sağlam bir savunma mekanizması ile geçmelerini sağlıyor. Ayrıca insan evrimi boyunca atalarımız çamaşır suyu sabun yada şampuan olmadan yüzbinlerce yıl hayatta kalarak  bu günlere gelebildi. Tabi bu durum yaşadığımız ortamı temizlemeye ve duş almayı bırakmaya neden olmamalı. Ama yinede temizlik anlayışımızın biraz değişmesi gerektiği ortada. Aslında tam olarak ne kadarının yeterli olduğunu da soyleyemeyiz. Bence cok temiz ve yalıtılmış ortamlara kapanmaktansa kirlilik açısından sınırları zorlamayan havadar yaşam alanları daha sağlıklı.

2 Cevaplar

4 beğenilme 0 beğenilmeme
(29.7k puan) tarafından 
Insan vücudundaki bakterilerin yaklaşık    %95'i zararsız bakteriler olarak kabul edilir , virüslerin ise tam tersi .Gelişen teknoloji bozulan eko sistemler yeni virüslerin bakterilerin yani hastalıkların çıkmasına neden olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Dış ortamdan bulaşabilecek hastalıkları engellemek için düzenli el yıkama alışkanlığı şarttır. Hijyen kurallarını dikkate alarak yaşamak bu hastalıklardan korunmamızı sağlar.Ancak tabiki herşeyin fazlası zarardır buna aşırı temizlik hijyen dahil :)
2 beğenilme 0 beğenilmeme
(1.4k puan) tarafından 
Herşeyin fazlası zararlı

Benzer sorular

15 beğenilme 0 beğenilmeme
7 cevap
10 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap
4 Haziran 2018 GENEL kategorisinde iNsOmNiA (29.7k puan) tarafından soruldu
5 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
2 Mart SAĞLIK kategorisinde Suzan33 (653 puan) tarafından soruldu
10 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
9 Haziran 2018 SAĞLIK kategorisinde Type-V (20.2k puan) tarafından soruldu
14 beğenilme 0 beğenilmeme
9 cevap
30 Mayıs 2018 SAĞLIK kategorisinde Bilgee (51.7k puan) tarafından soruldu
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

8.8k soru

42.9k cevap

25.3k yorum

707 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. blackasi
  74 puan
 2. Kumsaltskn
  70 puan
 3. Zayec
  68 puan
 4. Frtn3850
  56 puan
 5. Gamzelim01
  42 puan
...