9 beğenilme 0 beğenilmeme
BEYiN FIRTINASI kategorisinde (7.3k puan) tarafından  soruldu

Yaşanmış bir olaydır: İngiltere'de gerçekleşen bir doğumda yapışık ikiz kız bebekler dünyaya geldi.  Bebeklerden Jodie'nin gelişimi iyi ve sağlıklıydı ancak ikizi Mary'nin beyin gelişimi tam olmamıştı ve kalp-akciğer işlevlerini tamamen kardeşine bağımlı olarak sürdürebiliyordu. Doktorlar bebeklerin ayrılması acilen gerçekleşmezse her ikisinin de öleceğini söyleyerek acil ameliyat yapmak istediler. Ancak bu durum Mary'nin ölümü demekti yani Jodie'nin yaşamı Mary'nin ölümüne bağlıydı. Aile ise sıkı Katolik olduklarını, bunların kaderleri olduğunu, bir kızlarını diğerine tercih edemeyeceklerini söyleyerek bu operasyona izin vermediler. Bu durum İngiliz Mahkemelerine taşındı. 

Peki siz hakim olsaydınız ne karar verirdiniz? Neden?

2 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
(387 puan) tarafından  cevaplandı
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Örnek olarak hastaneden bir anımı anlatayım. Anne trafik kazasıyla geliyor karnı burnunda ağır darbe almış ve çocuk ölmek üzere kurtarılması imkansız gibi birşey aileye durum anlatılıyor ve çocuğun alınması kararı veriliyor yoksa annede zehirlenecek ve oda ölecek. Şimdi soruna gelince hayatta kalma şansı daha az olan bir çocuk var ve birisi kurtarılmalı ailenin dini inançları mahkemenin kararlarını etkilememeli ki hayat kurtarmak din üzerinden olacak birşey değil. Mahkemede ben olsaydım yargıç mary'in yaşamına son verilmesi ve Jodie'nin kurtarılmasına karar verirdim. Ailenin çekeceği acı bir gelecek umudu olan bir kızın hayatını kurtarmaktan önemli değil.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
(16.2k puan) tarafından  cevaplandı
2sininde olmesindense 1nin kurtarmak daha mantikli bence

Benzer sorular

4 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
6 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
13 beğenilme 0 beğenilmeme
9 cevap
19 Haziran 2018 PSiKOLOJi kategorisinde u_mutlu22 (13.7k puan) tarafından soruldu
12 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
14 Haziran 2018 FELSEFE kategorisinde kaptanblack (7.3k puan) tarafından soruldu
12 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
13 Haziran 2018 HAYAT DERSLERi kategorisinde Emine (43.8k puan) tarafından soruldu
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

7.9k soru

36.8k cevap

21.5k yorum

509 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
  1. sherlock_
    1 puan
...