7 beğenilme 0 beğenilmeme
DÜNYA & UZAY kategorisinde (19k puan) tarafından  soruldu

Deneye geçmeden evvel biraz parçacıklardan ve dalga halinden bahsedelim. Dalga hali ışığa mahsustur, normal parçacıklar ise maddesel anlamda bildiğimiz yapıya sahiptir. Belli bir hacmi ve kütlesi vardır. Dalga gibi davranması beklenemez. Ama kötü şöhretli çifte yarık deneyine ( ne olduğunu merak edenler için aşağıya bir video bırakıcam ) göre madde aynı anda hem dalga hemde maddesel anlamda bir varlığa sahip olabiliyor. Üstelik deneyi yapanlar bunu gözlemlemek ve ölçmek istediğinde parçacıklar bunu anlamış gibi normal davranmaya ve gözlemlemediğimizde ise dalga gibi davranmaya başlıyor. Halbuki klasik fiziğe ve makro dünyamıza göre bu imkansız, madde her Iki halde birden bulunamaz. Ve sadece ölçüldüğü ve gözlemlendiği yerdedir, başkada alternatifi yoktur. Bu sabittir ve evrenin değişmez yasalarından biridir. Nasıl oluryorda parçacık onu gözlemlediğimizi anlayıp bambaşka davranmaya başlıyor ? Maddenin ve bizim temel taşımız bir bilinç sahibi olabilirmi ?  

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
(-3,117 puan) tarafından  cevaplandı
1805 yılında Thomas Young, Çift yarık deneyini ışığın dalga özelliklerini kanıtlamak için gerçekleştirdi. 1927 yılında Clinton Davisson ve Lester Germer elektronların da dalga özelliklerine sahip olduklarını kanıtladılar.

Benzer sorular

8 beğenilme 0 beğenilmeme
7 cevap
30 Mayıs 2018 GENEL kategorisinde cerenimo (-3,117 puan) tarafından soruldu
12 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap
9 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
11 beğenilme 0 beğenilmeme
11 cevap
12 Haziran GENEL kategorisinde Heqiss (26.2k puan) tarafından soruldu
15 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

7.9k soru

36.5k cevap

21.3k yorum

502 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Zeyno
  32 puan
 2. Pervizz
  31 puan
 3. Mahmut
  19 puan
 4. King_34
  17 puan
 5. ~SEMA18~
  11 puan
...