9 beğenilme 0 beğenilmeme
DÜNYA & UZAY kategorisinde (19k puan) tarafından  soruldu
tarafından düzenlendi
Atom altı parçacıklar arasinda en gizemli olanlarından biri nötrinolardır, nitekim onlara hayalet denmesininde sebebi bu. Dünya var olduğundan bu yana yaklaşık 4.5 milyar yıldır gizli ziyaretçimiz :) her saniye bedenimizden neredeyse milyarlarcası geçip gider ama biz bunu farketmeyiz sıradan maddeler ile etkileşimi o kadar zayıftır ki milyarca ışık yılı kalınlığındaki kurşun bloktan bile hiç bir şey olmamış gibi geçebilirler. Elektiriksel yükü sıfır olan ve ışık hızına yakın hızlarda seyahat eden bu parçacıkların kaynağı ne olabilir sizce ? Ve ek olarak her saniye milyarlarcasına maruz kalmamıza rağmen neden onları hissedemiyor veya kolay kolay gözlemleyemiyoruz ?

1 cevap

3 beğenilme 0 beğenilmeme
(27.8k puan) tarafından  cevaplandı
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Kütlesi yok denilebilecek kadar küçük ve neredeyse hiç bir madde ile kolay kolay etkileşime girmediği  için onları hissedemiyoruz ve günümüz teknolojisinde bile gözlemlemek çok zor .Güneş içerisindeki bir takım tepkimeler sonucu güneş ışınlarıyla beraber Dünya üzerinde nötrino yağmurları olduğu hatta santimetre başına milyarlarca nötrino düştüğü iddia edilir. Sanırım tam olarak kaç türü olduğunu bir çok bilinmeyen özelliğini ve teknolojik açıdan ne faydası olacagını öğrenmemiz bir kaç yüz yıl alacak şahsi fikrim

Benzer sorular

14 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap
5 Mayıs 2018 DÜNYA & UZAY kategorisinde Aylin (16.1k puan) tarafından soruldu
13 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap
10 beğenilme 0 beğenilmeme
8 cevap
5 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
11 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

7.9k soru

36.5k cevap

21.3k yorum

502 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Zeyno
  32 puan
 2. Pervizz
  31 puan
 3. Mahmut
  19 puan
 4. King_34
  17 puan
 5. ~SEMA18~
  11 puan
...