12 beğenilme 0 beğenilmeme
DÜNYA & UZAY kategorisinde (20.2k puan) tarafından  soruldu
tarafından düzenlendi
Atom altı parçacıklar arasinda en gizemli olanlarından biri nötrinolardır, nitekim onlara hayalet denmesininde sebebi bu. Dünya var olduğundan bu yana yaklaşık 4.5 milyar yıldır gizli ziyaretçimiz :) her saniye bedenimizden neredeyse milyarlarcası geçip gider ama biz bunu farketmeyiz sıradan maddeler ile etkileşimi o kadar zayıftır ki milyarca ışık yılı kalınlığındaki kurşun bloktan bile hiç bir şey olmamış gibi geçebilirler. Elektiriksel yükü sıfır olan ve ışık hızına yakın hızlarda seyahat eden bu parçacıkların kaynağı ne olabilir sizce ? Ve ek olarak her saniye milyarlarcasına maruz kalmamıza rağmen neden onları hissedemiyor veya kolay kolay gözlemleyemiyoruz ?

1 cevap

3 beğenilme 0 beğenilmeme
(29.6k puan) tarafından  cevaplandı
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Kütlesi yok denilebilecek kadar küçük ve neredeyse hiç bir madde ile kolay kolay etkileşime girmediği  için onları hissedemiyoruz ve günümüz teknolojisinde bile gözlemlemek çok zor .Güneş içerisindeki bir takım tepkimeler sonucu güneş ışınlarıyla beraber Dünya üzerinde nötrino yağmurları olduğu hatta santimetre başına milyarlarca nötrino düştüğü iddia edilir. Sanırım tam olarak kaç türü olduğunu bir çok bilinmeyen özelliğini ve teknolojik açıdan ne faydası olacagını öğrenmemiz bir kaç yüz yıl alacak şahsi fikrim

Benzer sorular

11 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap 20 görüntüleme
2 Nisan GENEL kategorisinde Heqiss (33.8k puan) tarafından soruldu
19 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 37 görüntüleme
5 Mayıs 2018 DÜNYA & UZAY kategorisinde Aylin (17.2k puan) tarafından soruldu
18 beğenilme 0 beğenilmeme
7 cevap 36 görüntüleme
12 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 20 görüntüleme
3 Nisan DÜNYA & UZAY kategorisinde yagmur (3.2k puan) tarafından soruldu
10 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 35 görüntüleme
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

8.5k soru

41.2k cevap

23.9k yorum

653 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
  1. Alliswell
    3 puan
...