15 beğenilme 0 beğenilmeme
PSiKOLOJi kategorisinde (20.2k puan) tarafından 
Üzülme duygumuzmudur yoksa ahlak dediğimiz soyut olgu ? Adolf Hitlerin milyonlarca yahudiyi öldürmesi Hitler için iyi bir amaç iken vede iyiliğin üstünden gidiyor olduğunu düşünür iken biz ne diyebiliriz ? Bize göre etik olmayan kötü diye sıfatlandırılan eylemleri ona gore iyi ise eğer sonuç olarak hitler ahlaklımıdır ? Tam olarak toplumsal düzeyde bir ahlak görüşüne sahip olup, kötünün bile kendi açısından iyi olduğunu düşündüğü şeyi kötü olarak yargılatamazmıyız ? Bu mümkünmüdür ? Hitlerin kendisi de dahil bunun ahlaksız ve yanlış bir hareket olduğu beyinlere yerleştirilebilirmi?

3 Cevaplar

4 beğenilme 0 beğenilmeme
(6k puan) tarafından 
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Insan psikolojisi o kadar farkli bir yer ki iyi neye gore iyi yahut kötü neye göre kotu ? Toplumun belirledigi yasanilan cevreye gore olusan belli bir duzen var ve buna gore iyiyi kotuyu ayirt ediyoruz tabi inanclar da var bu duzende . Tabi ki bazi hastalikli beyinler bunu algilayamiyorlar ve kendilerine gore bir duzen olusturmaya calisiyorlar her ne kadar bu bize gore yanlis olup kendilerine gore dogru olsa da... Ahlak cercevesinde bakinca da toplumsal yapiyi baz alabiliyoruz tabi bazi bireyler buna katilmasa da
(20.2k puan) tarafından 
tarafından düzenlendi
1 0
Hitlerin bu vahşetini koskoca alman toplumu kabullenmiş ve hatta desteklemişti ikinci dünya savaşı sırasında. Beni endişelendiren şey milyonlarca insanın istisnasiz bu kıyıma göz yummuş ve desteklemiş olması. Günümüz ahlak anlayışı çok kırılgan bir yapıya sahip. Toplumlar buna alet olabiliyor, manipüle ediliyor ve ne yaptıklarının farkında olmayabiliyorlar. Alman toplumu için de herşey normaldi, düşünmeden edemiyorum, acaba bizde istemeden buna alet ediliyor olabilir miyiz? Neye göre ahlaklı sayılıyoruz acaba.
(6k puan) tarafından 
3 0
Peki Hitler'in bu durumunu kabul etmeyen fakat korkusundan ses çıkaramayan bireyleri hangi kefeye koymaliyiz ?
4 beğenilme 0 beğenilmeme
(6.4k puan) tarafından 
İyi ile kötüyü 4 kutsal kitapta belirtilmiş ama biz bunu kendi vijdanımızda yargılamaya başlayınca sana göre ile iyi olan bir başkası için kötü oluyor hitlerin konusuna değinirsek onu insanı öldürmesi soykırım niteliğinde bir hamle ama şimdi o Yahudi torunlarının filistindeki müslümanlara yaptıklarını görünce hitler cok iyi yapmış diyorsun böyle bir değişkenlik de söz konusu misal bir kadına tecavüz eden biri için idam cok ağır olduğunu düşünen insanlar cok ama bu tecavüz kendi ailesi içindeki birinin başına gelince idam isterler.onun için kutsal kitaplar bu konuda en doğru olanı yazmıştır
3 beğenilme 0 beğenilmeme
(18.7k puan) tarafından 
Ahlak değil vicdan göreceli bir kavramdır. O zamanlar insanların hitleri desteklemesi onların yaptıklarını etik yapmaz. Ama o insanların vahşete göz yummaları onların kendi içinde vicdan muhakemelerini kazanmasıyla ilişkilidir. Hitler Almanyasında yaşananlar vicdanımızın sessiz çığlığıdır. Ama bu sessiz çığlığı sadece ahlakı göreceleştirmeyen insanlar duyabilir.

Benzer sorular

16 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap
8 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap
17 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap
9 Aralık 2018 ÖNERiLER kategorisinde Ceylann_Gkc (13k puan) tarafından soruldu
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

8.7k soru

42.3k cevap

24.8k yorum

673 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Heqiss
  60 puan
 2. Zayec
  40 puan
 3. Cansu ♋
  32 puan
 4. Pervizz
  22 puan
 5. horuk
  18 puan
...