7 beğenilme 0 beğenilmeme
BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde (27.8k puan) tarafından  soruldu

Piyasada floresan ,led ve ampül şeklinde satılan ultraviyole ışık kaynakları var. Peki bu ne işe yarar ne için kullanılır ?

3 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
(19k puan) tarafından  cevaplandı
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

ultraviyole ışınların bilinen bir yararı yoktur. Bu sadece pazarlama tekniği:)  kaynağı güneştir ve 3 çeşidi bulunur. Kısaca UV olarak yazılır, farklı dalga boyları vardır ve çıplak göz ile farkedilmez. Aralarından iki tanesi ozon tabakasını da aşarak cildimiz ve gözlerimize temas eder, bunların bir çeşidi olan UVA ışınları dokuların bozulmasına yol açar ve erken yaşlanmaya neden olur. Ve hatta göz korneasında yanmalara sebep olur. Iyi bir katakarkt sebebidir kendileri. Nispeten normalin çok daha üzerindeki yüksek yerleşimlerde yaşayan insanlar erken gelen katarakt'tan muzdariptirler. Uzun lafın kısası o insanlar neye dayanarak ultraviyole lamba adı ile satış yapıyor bilmiyorum ama yararı yok, aksine zararı var.

2 beğenilme 0 beğenilmeme
(-3,117 puan) tarafından  cevaplandı
Ultraviyole ışıklar aslında bildiğimiz floresan lambalar gibi çalışıyor fakat farkı florosan lambalar cam kabın içinde gozle görülebilir şekilde yanarken, uv ışık sacan lambalar gözle görülmez ışık yayar ve Kapalı bir kapta yanmaz ayrıca kanserojen etkisi vardır ve radyasyon yayar :)
3 beğenilme 0 beğenilmeme
(43.8k puan) tarafından  cevaplandı
UVisinlari, farklı canlılar üzerindeki etkilerine ve karakteristik özelliklerine göre üçe ayrılır. UV-A, UV-B ve UV-C olarak üçe ayrılan UV ıisinlarinin en yaygın olanı UV-A’dır. UV-A ışınları dünyadaki UV ışınlarının %95’ini oluşturur. Ozon tabakasından geçip dünyaya ulaşabilen bu tür isinlar cildimizi ve gözlerimizi her gün etkiler, göz merceğimize ve retinamıza kadar ulaşabilir. UV-B isinlarinin bir kısmı ozon tabakası tarafından emilebilir, fakat çocukların gözlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Yetiskinlerde ise coğunlukla göz mercegi tarafından emilirler. Bu üç en tehlikeli olan ise UV-C ışınlarıdır.

Benzer sorular

9 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap
15 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap
12 Şubat BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde Cansu ♋ (21.6k puan) tarafından soruldu
13 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
17 Eylül 2018 BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde iNsOmNiA (27.8k puan) tarafından soruldu
14 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
7 Eylül 2018 BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde selinn (17k puan) tarafından soruldu
10 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
14 Haziran 2018 BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde Emine (43.8k puan) tarafından soruldu
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

7.9k soru

36.5k cevap

21.3k yorum

505 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Pervizz
  40 puan
 2. Zeyno
  38 puan
 3. Mahmut
  29 puan
 4. King_34
  20 puan
 5. ~SEMA18~
  13 puan
...