8 beğenilme 1 beğenilmeme
DÜNYA & UZAY kategorisinde (19k puan) tarafından  soruldu
Yaşamak için kaçınılmaz ihtiyacımız olan şey oksijen. Vücudun enerji üretebilmesi için oksijene ihtiyacı var. Beden enerjiyi kimyasal bir formda, genellikle de ATP diye adlandırılan bir molekül halinde üretir ve depolar. ATP kullanıldığında, ısı enerjisine neden olur. Bu reaksiyon ATP’yi ADP’ye dönüştürür. Ve açığa çıkan enerji bedenin bütün kimyasal reaksiyonlarını beslemek amacıyla kullanılır. Atmosferimizde Oksijen oranı net olarak %20.95 Azot orani ise % 78.08 dir. Geri kalan kısım ise eser miktarda bulunan Argon, Neon, Kripton ve benzeri gazlardan oluşur. Ve ek olarak oksijenin fazlasıyla yanıcı olduğunu belirtmekte fayda var.

1 cevap

3 beğenilme 0 beğenilmeme
(6k puan) tarafından  cevaplandı
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Nefes almakta zorlanırdık buna örnek bir pipet ile bir meyve suyunu içmekle bir ballı içmek gibi bir durum olur yada şöyle örnek verebiliriz örneğin nefes darlığı geciren birisi daima nefes alıp karbondioksit vermediği için aldığı oksijen ile verdiği karbondioksit miktarı eşit olmadığı için sıkıntı cekiyor birde oksijen oranın olandan daha fazla olması kendiliğinden cıkan yangınlara sebep olur

Benzer sorular

8 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
1 Haziran 2018 SAĞLIK kategorisinde Type-V (19k puan) tarafından soruldu
11 beğenilme 0 beğenilmeme
7 cevap
25 Haziran 2018 AŞK HAYATI kategorisinde Emine (43.8k puan) tarafından soruldu
8 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
16 beğenilme 0 beğenilmeme
10 cevap
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

7.9k soru

36.5k cevap

21.3k yorum

502 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Zeyno
  32 puan
 2. Pervizz
  31 puan
 3. Mahmut
  19 puan
 4. King_34
  17 puan
 5. ~SEMA18~
  11 puan
...