10 beğenilme 0 beğenilmeme
BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde (9.5k puan) tarafından  soruldu
Evet arkadaşlar, cep telefonları yaygın bilindiği şekliyle uydudan mı çalışır yoksa yeryüzünde yaygınlaştırılan bir şebeke ağıyla mı çalışır?

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
(-3,143 puan) tarafından  cevaplandı
Cep telefonları baz istasyonları aracılığıyla çalışır. Telefon dalgalar yayar bu yayilan dalgalar baz istasyonuna ulaşır bu sayede iletişim kurabilirsiniz:))
(9.5k puan) tarafından  yorumlandı
2 0
Ya baz istasyonları birbiriyle nasıl haberleşir, uydudan mı :). Mesela ben bulunduğum yerden eşimi aradığımda bu ülkeden Türkiye’deki eşime en yakın baz istasyonuna nasıl gidiyor bu haberleşme sinyali.
(17k puan) tarafından  yorumlandı
2 0
Al sana soru :D Sayende konu kilit Murat :P
2 beğenilme 0 beğenilmeme
(19k puan) tarafından  cevaplandı
Telefonlar ilkin en yakın baz istasyonu ile bağ kurar. Daha sonra baz istasyonu o sinyali alır uyduya gönderir. Uydu ise söz konusu sinyali ulaşmak istediği telefonun en yakınında bulunan baz istasyonuna iletir ve ikincil muhattap baz istasyonu da söz konusu sinyali aranmakta olan telefona iletir. Tabi anlatınca uzun uzadıya gibi görünür ama bi sinyaller ışık hızında iletilip alındığı için herşey bi anda olup bitiverir. Sesler arasındaki senkronizasyonda en fazla 1 saniye kadar fire verir. ( iki cep telefonu da yan yana olsa bile durum değişmez. O sinyal illa bi uydu ziyareti yapicak aga)
(9.5k puan) tarafından  yorumlandı
3 0
Malesef, yanlış. Herkes böyle biliyor ama yanlış. Anteni kendinden daha büyük olan uydu telefonları hariç hiçbir telefonun uydu ile hiçbir ilgisi yoktur.

Telefon kendine en yakın baz istasyonuna gider bu doğru, baz istasyonu radyo çanakkarı aracılığıyla diğer baz istasyonları üzerinden şebeke santraline gider, buradan hangi şebekeyi veya hangi ülkeyi aradıysanız tamamen yeryüzündeki radyo antenlerini veya fiberoptik kabloları kullanarak diğer aranılan telefona en yakın baz istasyonuna gider ve aranana ulaşır.

Anlatması çok daha uzun ve zor ama çalışması saniye bile sürmüyor :))
(19k puan) tarafından  yorumlandı
1 0
Aman allahım ben şok :S Aspragas - popüler bilginin kurbanı olmuşum yeni öğreniyorum:D sana borçluyum artık abi teşekkürler:D
(9.5k puan) tarafından  yorumlandı
2 0
Daha çok şaşıracağın bişey daha söyleyim, Türkiye’nin en büyük cep telefonu operatöründe “baz istasyonu” planlayıcısı olarak çalışan bi arkadaşım bile uyduyla haberleştiğini düşünüyordu :)))) “peki uyduyla hangi anten vasıtasıyla haberleşiyor bu istasyon” şeklinde bi soru ile karşı karşıya kalana kadar :)) borç falan yok :)
(19k puan) tarafından  yorumlandı
1 0
Onun icin daha buyuk bir şok olmuştur eminim :D

Benzer sorular

8 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
3 Haziran 2018 BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde iNsOmNiA (28.1k puan) tarafından soruldu
13 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
3 Haziran 2018 BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde iNsOmNiA (28.1k puan) tarafından soruldu
10 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
14 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
7 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
18 Haziran 2018 BiLiM & TEKNOLOJi kategorisinde u_mutlu22 (13.8k puan) tarafından soruldu
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

8k soru

37.6k cevap

21.8k yorum

553 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Nilaay
  16 puan
 2. Perviz
  16 puan
 3. Heqiss
  15 puan
 4. kaptanblack
  10 puan
 5. Mahmut
  10 puan
...