9 beğenilme 0 beğenilmeme
GENEL kategorisinde (19.1k puan) tarafından  soruldu
tarafından düzenlendi
Evvvet arkadaşlar, malumunuz üzre Türkiyenin sanayi ve ticaret başkenti olan istanbulda kiralar kimine gore normal olsada aklın izanın kabul edemeyeceği kadar yüksek. Istanbula kız kardeşim ile beraber üniversite kaydı için gittiğimiz ilk günde farkettim bunu. Istanbulun %80'ini oluşturan ( Bu oran ortalama 16 milyon insana tekabül ediyor ) orta halli Insanların kazançları herkesin malumu, buna ragmen istanbuldaki emlak sektöru nasil oluyorda 1+1 sıradan eşyasız bir daireye 1200 lira kira biçebiliyor ? (Evin satış fiyatı da 220.000) Üstelik bu daire Zeytinburnunda. Yani Üsküdar Beşiktaş Kadıköy veya Beyoğlu gibi şâşalı süslü semtlerden bile değil. Eve girerken başka çarem ve tanıdığım ön ayak olabilecek birileri olmadığı için 3600 lira ödeme yaptim. Bir kira bedeli emlakçıya, bir peşin kira bedeli ev sahibine, ve bir kira bedelide  ev sahibine depozito olarak. Ve tuttuğum ev de 1+1 boş eşyasız. E haliyle eşya da gerekiyordu ve onunla birlikte toplamda 6.000 lira masrafım oldu. Istanbulun diger sehirlere nazaran pahalı oldugunun farkındaydım ama tam bir emlakçı - ev sahibi cenneti ve kiracı yolma kompleksi olduğunu O gün anladım :) daha da garibime giden şey milyonlarca insanın nasıl olupta buna müsade edip para kaptırdığı:))  
Bu saçmalığın sebebini gerçekten çok merak ediyorum. Istanbul tam anlamıyla emlakçıların ve ev sahiplerinin cenneti haline gelmiş durumda. Neden birileri çıkıpta " hocam siz hayırdır?" Diyip bunları linç etmiyor ? Her ne kadar kabul etmeseler bile kiracıların da tam anlamıyla cehennemi.  Düşünebiliyormusunuz, 2+1 daireniz varsa 2000 lira kira gelirini garantilemiş oluyorsunuz, heleki 3+1 ise gelsin 2500 - 3000 lira. Kira geliri ile de Anadolunun herhangi bir şehrinde rahatca ev tutabilir ve her türlü geçiminizi sağlayabilirsiniz. Yahu ben Memleketimde 3+1 sıfır daireyi 400 liraya kiralayabiliyorum ve üstelik 1. Sınıf kaliteli malzemelerden.. Mardin doğuda olduğu için öyle uygun diyorsanızda diğer ortalama şehirlerde bu rakam en fazla 750 ye çıkar. Peki istanbulu diğer şehirlerden ayıran şey ne ? Ticaretin merkezi olması mı, yoksa Kız Kulesi, Ayasofya yada Galata Kulesinin orda olması mı? Her iki durum da orta halli bir aile için pekte çekici değil, ticaret merkezi olması orta sınıf için ekstra gelir anlamına gelmiyor. Olsa olsa Aile reisi güç bela 2500 lira kazanabileceği bir iş bulmuştur ek olarak varsa iki çocuğu da okullarından eğitimlerinden ve sosyal hayatlarından feraagat edip asgari ücretle günde 10 -12 saat harcadıkları bir işte çalışıyordur. Peki buna değer mi? Sırf galata kulesi görme sevdasına bu işkence çekilir mi ?
Gelipte "Ama istnbl tam bir kültr şhri yhaa. Hm bk istnblda her türdn insn göreblysn hele boğz tam br şiir gbi dimi yhaa" diye ağzını yamultacak arkadaşlar hiç yeltenmesin.

Bakınız aşağıda emlakçıların resmi sitesinden alıntıladığım 2018 güncel ev maliyetleri yer alıyor. Bu rakamlar müteahhitlerin ev yaparken harcadıkları paradır. 1. Sınıf kalite malzemelerin kullanıldığı yani literatürde lüks ev olarak geçen ve istanbulda 500.000 liradan daha ucuza bulamayacağınız evin maliyeti 136.000 lira.
Istanbulda orta halli sayılan ikincı sınıf malzemelerden yapılmış ve 200.000 - 300.000 liraya satılan evlerin maliyeti ise maksimum 61.000 lira. Ki o.şehirde evlerin çoğu 3. Sınıf malzemelerle yapılıyor.

Ya bu emlakçılar ve müteahhitler milyonlarca kiracının zihnini manipüle edip ceplerini boşaltacak kadar zeki, yada kusura bakmayın ama istanbulda tam tamına 16.000.000 keriz yaşıyor. ( istanbulda yaşayan kiracı arkadaşlar, bunu bi zahmet üstünüze alının. Ve varsa aramızdaki emlakçı - müteahhit arkadaşlarda yasal kılıflı dolandırıcı olduklarını bilsinler.)

Onları beslemekten ne zaman vazgeçeceksiniz ?

Aşağıdaki tabloya bakında muhasebesini yapın. Içiniz yansın biraz.1. Sınıf 90 m2  2+1 Lüks Betonarme Karkas Evin Maliyeti:

Asgari: 1428,98 x 90 = 128.608,20 Türk Lirası
Azami: 1603,73 x 90 = 144.335,70 Türk Lirası
Orta: 1516,36 x 90 = 136.472,40 Türk Lirası

2. Sınıf 90 m2. 2+1 Betonarme Karkas Evin maliyeti:

Asgari: 577,94 x 90 = 52.014,60 Türk Lirası
Azami: 686,50 x 90 = 61.785 Türk Lirası
Orta:632,22 x 90 = 56.899,80 Türk Lirası

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(9.5k puan) tarafından  cevaplandı
Neyi sorguluyotsun, kültürü ticareti geç, boğazı yalıyı kuleyi bi kenara bırak, istanbulda kaçtane üniversite var, başka herhangi bir şehirde istanbul daki gibi güzel eğitim veren bi üniversite olsaydı kardeşin orayı yazardı ve sen de istanbuldan değil de o x ilinden ev tutmak zorunda kalırdın. Yani diyeceğim istanbuldaki o evleri tutmak için herkesin kendine göre geçerli bi sebebi var. Benim sebebim yok ve gidip oradan ev tutmuyorum. Bunu o ildeki kiraları savunmak için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama herşey arz-talep meselesi. Ev sahiplerini emlakçıları linç etmeye falan gerek yok o fiyatlara o evler tutulmazsa o fiyatlar düşer bu kadar basit. Şimdi mecburdum diyeceksin, evet herkes mecbur kaldığı için tutuyor o evleri.
(19.1k puan) tarafından  yorumlandı
0 0
Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının 4 te 1'inin böyle bir mecburiyetleri olduğuna ihtimal veremiyorum bir türlü.. Evet haklısın turkiyenin iyi üniversitelerinden bazıları istanbulda ama ODTÜ Hacettepe ve Ege üniversitesi gibi uluslararası kalitede eğitim veren istanbul harici kaliteli üniversitede çok. Ama öğrenciler orda yasayan normal vatandaşların yanında çok küçük azınlık gibi kalıyor, anlattığım şey basımdan geçen bir örnekti sadece. Evet ben 1+1 kiraladım ve bu bizim ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılardı ve en nihayetinde geçiciydik.  Asıl konu orda yaşayan insanların mağduriyeti . Listesini verdiğim bu daire maliyetlerine göre istenen kira ve daire bedelleri yinede çok yüksek. Haklısın olay arz talep meselesi ama bu emlakçı ve müteahhitlere istediği fiyatı koyma lüksünü vermemeli. Bu konuda bir kontrol mekanizması olmalı ve halkın cebinden yüzlerce lira fazla alarak asgari ucretle geçinen halkı mağdur edip gününü gün eden yasal soyguncuların gerekirse lisansları ellerinden alınmalı. Devlet dedigimiz kurum vatandaşlarının yaşam, ulaşım, beslenme, can güvenliği, eğitim ve barınma gibi temel gereksinimlerini  en dogru ve en kestirme sekilde vatandaşa ulaştırmakla yükümüdür. Devlet bunun için vergi alıyor.  En temel gereksinim olan barınma bile 3 - 5 multi milyoner zenginin iki dudağı arasına kaldıysa vay halimize..
(9.5k puan) tarafından  yorumlandı
0 0
O evlere o paralar verilmezse ne satılır ne kiralanır, yani düşer aşağı. Nokta.

Benzer sorular

9 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap
9 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap
6 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
21 Eylül 2019 DENEMELER kategorisinde SaahinUnaal (2.9k puan) tarafından soruldu
10 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

8k soru

37.7k cevap

21.9k yorum

557 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Perviz
  38 puan
 2. kaptanblack
  37 puan
 3. Nilaay
  26 puan
 4. Mahmut
  20 puan
 5. Heqiss
  17 puan
...