12 beğenilme 0 beğenilmeme
DÜNYA & UZAY kategorisinde (20.2k puan) tarafından  soruldu

Parçacık fiziği ile alakalı veya alakasız çoğu insanın duyduğu bir deneydir schrödinger'in kedisi. Gelin bu deneyin üzerinden bir kez daha geçelim, zira konu hakkında fikirlerinize ihtiyacım var. Herşeyden evvel belirtmek isterim ki bu deneyde su ana kadar hic bir kedi zarar görmedi.  Bu bir düşünce deneyidir ve hiç kimse birazdan bahsedeceğim düzeneği hazırlayıp bu deneyi yapmaya kalkışmadı. Bu deney ile vurgulanmak istenen şey quantum dünyasının akıllara zarar gariplikleri sadece :) 

Şimdi arkadaşlar, daha evvel "Biri bizimle fena halde dalga geçiyor olmalı" başlığı ile paylaştığım soruyu hatırlayın. Çift yarık deneyinde düzenek üzerine gönderilen atom altı parçacıklar biz onları gözlemlemiyorken dalga gibi davranıp, biz onları gözlemlemeye kalktığımızda ise bir bilinç sahibiymiş ve bunu anlıyormuşçasına parçacık gibi davranıyordu. Bu deneyde ise elimizde bir karton kutu, bir şişe siyanür ,(son derece zehirli bir sıvı)  Geiger sayacı, ( radyoaktivite ölçer ) bir adet çekiç, 10 dakika icinde bozunma ihtimali %50 olan radyoaktif madde ve bir de kedi var. Burda geiger sayacının görevi bozunan radyoaktif maddeyi tespit etmek ve çekici siyanür dolu şişeyi kırmak üzre harekete geçirmektir. Kedimizi ve elimizdeki diğer gereçlerimizi kutuya gerektiği şekilde yerleştirip kapatıyoruz. Ve 10 dakika beklemeye başlıyoruz, bu süre sonunda da doğal olarak kedinin durumu hakkında iki farklı yorum yapabiliyoruz. Ya geiger sayacı bozunan maddeyi tespit edip şişeyi kırdı Ve kediyi zehirledi, yada radyoaktif maddemiz bozunmadı ve dolayısıyla kedimiz hala canlı. Bizim bildiğimiz dünyada bu iki ihtimalden başka bir ihtimal olamaz. Ama sıkı durun, yeni yeni anlamaya başladığımız quantum mekaniğine  göre bu iki ihtimalin ikisi de aynı anda gerçekleşiyor ! Yanı kutudaki kedi hem ölü, hemde diri. Tam anlamıyla bir super pozisyon halinde.. taa ki biz kutuyu açıp içerdeki kedinin durumunu görmek isteyinceye kadar. Şimdi çift yarık deneyini hatırlayın lütfen :) Biz kedinin durumunu gözlemlemeye kalkarak onu superpozisyon durumundan çıkarıp tek bir durumda var olmaya zorluyoruz. Sonuç itibari ile kutuyu açtığımızda kedi tek bir durumda sabit kalıyor. Ya ölü, yada diri :)

Bilim dünyasında en iyilerin bile aklını fena halde karıştıran, çıkmaza sokan kimilerinin tabiri ile sanki sırf bizi delirtmek için uğraşan bu yaramaz kediye ne oldu sizce ? 

 

:)) :))

2 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
(-710 puan) tarafından  cevaplandı
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Tüm yapılan bu deneyden dolayı Schrödinger'in kedisi sizofren olmustur :)
(20.2k puan) tarafından  yorumlandı
0 0

E yani ne kadar isyan etsede haklı kedi :D

2 beğenilme 0 beğenilmeme
(29.6k puan) tarafından  cevaplandı
Kedi bir madde değil biyolojik bir yapısı olan bir canlı ve siyanürden etkilenmeyen ölmeyecek hiç bir canlı yok diye biliyorum :D
(20.2k puan) tarafından  yorumlandı
1 0

Evet kedi de bütün canlı varlıklar gibi biyolojik temelli ama bedenimizde milyarlarcası bulunan canlı hücrelerinde temeli maddedir, azot, karbon, demir, su, kurşun.. Ve yüzlercesi ) etrafimizda gördüğümüz istisnasiz  herşeyin temeli madde, maddeden bağımsız ayrı yapılar degil abi :))

Benzer sorular

12 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 19 görüntüleme
3 Nisan DÜNYA & UZAY kategorisinde yagmur (3.2k puan) tarafından soruldu
12 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 17 görüntüleme
15 beğenilme 0 beğenilmeme
7 cevap 37 görüntüleme
4 Ocak 2019 DÜNYA & UZAY kategorisinde Umutem (4k puan) tarafından soruldu
16 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 19 görüntüleme
24 Temmuz 2018 DÜNYA & UZAY kategorisinde hopdedik (961 puan) tarafından soruldu
15 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap 21 görüntüleme
Mor Defter, merak ettiğiniz şeyleri sorarak cevap bulabildiğiniz bir platformdur. Sorularınıza verilen cevaplar içinden "En iyi cevabı" seçebilir ve dilerseniz çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz.

Facebook'taki arkadaşlarınızı sitemize davet edin

8.5k soru

41.1k cevap

23.9k yorum

652 kullanıcı

Şampiyonlarımız
Bu hafta:
 1. Bilgee
  97 puan
 2. Heqiss
  53 puan
 3. Cansu ♋
  50 puan
 4. Gamzelim01
  34 puan
 5. Zayec
  13 puan
...